WordPress Upload Max Filesize Hatası Çözümü 5 Farklı Yöntem

0
1778

Bildiğiniz üzere WordPress, CMS dediğimiz bir sisteme bağlı blog scripti. Ücretsiz olmasının yanı sıra aslında birçok hatayı da içinde barındıran bir script.Scriptte yazı, resim, sayfa, tema ve benzeri birçok fonksiyonlar da bulunmakta. Aslında WordPress çok fonksiyon yer. Ancak optimize ile herşeyi çözülebilir.

Diyelim WordPress kurulu olan bir blogunuz var herşey iyi giderken tema yükleyemiyorsunuz. Sorun ise dosya boyutunu aştığı söylenir. Bu WordPress scriptinizi ilk kurup bulunduğunuz sunucuya ait ayar yani “.ini” dosyasını değiştirmemiş iseniz 2 MB olarak gözükür. Tabii ki FTP yani sunucuya doğrudan yükleme ile herşey çözülecektir. Ancak bizim amacımız FTP kullanmadan daha az veri harcayarak daha kolay bir şekilde bu sorunu çözümleyebilmek.

FTP ile yüklerken çok bekletecektir. Ancak WordPress’ten HTTP yöntemi yani düz olarak siteden yüklerseniz daha kolay ve daha hızlı bir şekilde dosyalarınızı yükleyebilirsiniz. Tema yüklerken hata ile karşılaşıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Birçok çözüm yolları da bulunmakta ancak biz sizler için en kolay, en hızlı ve en çok etkili olan çözüm yollarını denetleyerek tekrar sizin önünüze sunuyoruz:

1. Çözüm: Tema Fonksiyon Dosyası

Her temanın bir fonksiyon yani kısaca normal tema ayarlarından farklı temanın sistem ayarlarını kontrol eden “functions.php” adlı dosya bulunur. Bu dosyayı düzenleyin. Aşağıda vermiş olduğumuz “upload_max_filesize” bölümünü tema klasörünüzdeki “functions.php” dosyasından aşağıdaki işlemleri uygulayarak dosya boyutu limitini değiştirebilirsiniz.

@ini_set( 'upload_max_filesize' , '64M' );

@ini_set( 'post_max_size', '64M');

@ini_set( 'max_execution_time', '300' );

Bunları temanızdaki o dosyaya eklerseniz maximum yüklenecek dosya boyutu 64MB olacaktır.

2. Çözüm: Paylaşımsız Hosting İçin

cPanel kullanıyor iseniz VPS üzerineyse WHM panelinize girip yapın. Servis Ayarları> PHP Ayarları Düzenleyiciden direktifi upload_max_filesize bölümünden karşıdaki 2M’i sonuna M koymak şartıyla değiştirebilirsiniz. Misal: 64M = 64 MB

Not: cPanel’i kurarken reseller panelinize girmeniz gerekmektedir. Bu sorun için de aynı şekilde reseller paneline girmelisiniz.

3. Çözüm: VPS Sunucuda Kendi Hostu Olanlar

FTP ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sunucuza FTP sunucusu kuruluysa sftp:// ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra hangi kullanıcı ile giriş yaptıysanız root ise root klasöründe başlayacaksınız. “..” yazan yere basıp etc klasörüne girin. Daha sonra da en aşağılara inin  ya da p’ye basarak php.ini dosyasını bulun. Sağ tıklayın. “Düzenle” seçeneğine basın.

Aynı şekilde diğer çözümlerdeki gibi upload_max_filesize seçeneğini bulun ve değeri değiştirin.

4. Çözüm: Paylaşımlı Hostingi Olanlar, Normal Host Alanlar

Bu çözüm yolu olmazsa 5. çözüm yolunu deneyin. Bu çözüm bazı sistemlere çalışmayabiliyor ve bazı sistemlerde wp-admin klasöründe bazılarında ise public_html yani düz klasörde çalışıyor. Biz ikisini de yazdık.

Öncelikle FTP ile bağlanın ve ilk giriş yeri olan site dizinini(Yoksa public_html klasöründen girebilirsiniz)görün. Daha sonra php.ini ismi ve türüyle dosya oluşturun. İçine şu kodları ekleyin:

upload_max_filesize = 64M

post_max_size = 64M

max_execution_time = 300

Eğer olmaz ise wp-admin klasörüne taşıyın. Öyle deneyin. O da olmazsa 5.çözüme geçin.

5. Çözüm: .htaccess Dosyası ile Değiştirme

Hata alabilirsiniz. Siteniz çökebilir. Bu yüzden .htaccess dosyanız oluşmuş ise yedeğini kesinlikle alın! Eğer yeni oluşturucak iseniz eğer hata veriyorsa bu dosyayı silin. Bu da aynı şekilde bazı sistemlerde çalışmayabilir. WordPress’in kurmuş olduğu .htaccess dosyasına girin eğer yoksa yeni oluşturun. Aşağıda vermiş olduğumuz kodları varsayılan dizine eklediğiniz veya düzenlediğiniz  “.htaccess” türü ve ismi olan dosyaya ekleyin. Sorun kesin olarka çözümlenmeyebilir ancak bazı sistemlerde bu kod da çalışmaktadır. Eğer 64 MB’dan daha fazla istiyorsanız 64M kısmını istediğiniz MB değeri ile değiştirebilirsiniz.

Örnek: 512M

php_value upload_max_filesize 64M

php_value post_max_size 64M

php_value max_execution_time 300

php_value max_input_time 300

Not: Bu kod PHP ayarlarını düzenler. Bu yüzden sorun oluşması durumunda bu kısmı silin.

Kesin Çözüm

Hosting firmanızın destek bölümüne ticket atmanız durumunda kesin çözülecektir. Hosting firmanızın bu konuda kesinlikle önem vermesi gerekmektedir. İlgilenmesi şarttır.

Birçok hosting firması zaten başlangıçta aldığınızda 16MB gibi bir durum ile default açar. Ancak bazı hosting firmalarında bu geçerli değildir. Eğer geçerli değilse firmanızın destek sistemine yazmanız kesin çözümdür.

Bu çözümler ile sorununuzu çözebilirsiniz. Manuel olarak yapılabilecek bunlardır. Eğer halen düzelmediyse üst kısımda yazdığımız çözümü yapabilir hosting firmanız ile iletişime geçerseniz sonucu garanti olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz