WordPress Geç Açılma Sorunu Çözümü

1
1718

Merhaba arkadaşlar bu konumuzda Webmaster arkadaşlarımız için yararlı bir yazı yazmaya karar verdim,uzun güzel bir yazı olucağından eminim sizler için önemli kriterleride sıraladım.

Eğer bir bloggersanız yada müşterinize bir WordPress altyapısında bir site kurduysanız başınız dertte demek,benim gibi ağır çalışan temalar kullanıyorsanız aşağıdaki adımları kesinlikle kullanmanızı öneririm aşağıya yazdığım tüm kriterler,bilgiler tamamen bana aittir.Kendi kullandığım kendi yaptığım çözümler vs. mevcut.

Neden Hıza Önem Veriyoruz?

Peki neden sitemizin hızlı açılmasına önem veriyoruz? kendinize sorun ve cevaplamayı çalışın.Tabiikide sitenin hızlı açılması SEO’ya etkisi ve Alexa sıralamasında büyük etkiler ile etkili bir yükseliş gösterecektir siteniz ne kadar hızlıysa index alması hızlanır ve arama motorlarındaki değeriniz artar eğer siteniz yavaşsa bunların tersi olur ve sitenizde çok fazla ziyaretçi kaybı yaşarsınız anlamışssınızdır hız demek seo, demek sıralama! Alexa sıralamanızı kontrol etmek isterseniz alexa.com sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Artık site hızının önemini anlamışsınızdır eğer ilk siteniz veya bu işlerde acemi iseniz sizin için çok yararlı bir yazı olucağına eminim çok fazla lafı uzatmadan asıl konumuza geçelim.

Manuel Optimize

En iyi optimize etme şeklidir bu işlemi eklentisiz veya herhangi bir yazılım ile yapmayıp kendi elimizle yapıyoruz peki optimize edeceğiniz dosyaları nasıl görüceksiniz,nasıl indiriceksiniz aklınızda olan bu tabiikide Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanarak optimize işlemimize başlayabileceğiz. PageSpeed Insights’e gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer PageSpeed’i açtıysanız ekrana gelen boşluğa yani “Bir Web Sayfası URL’si girin” yazan yere internet sitenizin “http” veya “https” bağlantılarını kullanın.İnternet sitenizi boşluğa yazdıktan sonra analiz et butonuna tıklayın ve 10-15 saniye bekledikten sonra karşınıza mobil ve bilgisayar sonuçları çıkacak.

Üst alandan mobili seçin ve karşınıza sonuçlar gelicek bu sonuçlar mobil temanızın yani sitenizin mobil halindekinin sorunlarını gösteriyor bu sorunlar sitenizi yavaşlatan maddeleri size sıralıyor ve size bu yavaşlatan resimleri,css,javascriptleri optimize edebilmeniz için optimize edilmiş versiyonunuda indirebiliyorsunuz.İşte asıl konumuzda bu optimize edilen dosyaları indirin indirdiğiniz dosya .zip şeklinde olucaktır dosyayı açın ve masaüstünde yeni bir klasör oluşturup zipin içindeki dosyaları oraya çıkartın.

indirdiğiniz dosyanın içinde  MANIFEST adlı bir dosya daha olucak bu dosyayı notepad ile veya bir başka yazı düzenleme programı ile dosyayı açın açtığınızda sizi karşılayan bir çok yazı olucaktır bu yazılar optimize etmeniz gereken resimleri,css dosyalarını,javascript dosyalarını vs. göstericektir oradan optimize etmeniz gerkeken dosyaları bulup FTP’den veya cPanel’den dosya yöneticisinden dosyaları değiştirin.

Optimize Eklentisi

Tek kullandığım optimize eklentisi var oda Wp Fastet Cache bu eklentinin yapımcısı tasarımcısı Türk biliyormuydunuz? Türk olmasından ziyade diğer optimize eklentilerinden çok daha basit ve çok daha işlevli diğer eklentilerden artı yanıda şu diğer optimize eklentileri html ve css sıkıştırırken Wp Fastet Cache mySQL veritabanınıda optimize ediyor eklentiyi indirmek için WordPress admin paneline girin > eklentiler > yeni ekle > arama bölümüne Wp Fastet Cache yazıp indirip etkinleştirmeniz yeterli olucaktır.

Eklentimizi kurduktan sonra bar kısmından WP Fastet Cache’ye tıklayarak bütün özellikleri etkinleştirin.Bu eklenti sayesinde zaten optimize edilmemiş nerdeyse tüm dosyaları kendisi optimize ederek size geri dönüş sağlayacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz