windows.old Dosyası Nasıl Silinir?

0
1524

Bilgisayara format attıktan sonra oluşan eski dosyaları barındıran windows.old dosyası nasıl silinir?

Bu dosya format attıktan sonra eski dosyalarınıza ulaşabilmeniz için yapılan bir dosya. Ancak bu dosyaya ihtiyaç duymuyorum veya çok yer kaplıyor diyorsanız silmeniz için gerekli çözümler aşağıda. Birçoğu kişinin bilgisayarına herhangi bir sebepten dolayı format attıktan sonra karşılaştığı windwos.old dosyasını silme sorununu çok basit adımlarla sizlere elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirteyim. Bu dosya delete tuşuyla veya sağ tık yaparak silinemiyor. Bu windows.old denilen dosyayı çeşitli programlar kullanarak da silemezsiniz. Peki nasıl bu windows.old’u nasıl silerim? İşte kullanıcıların sorunu da tam olarak burada başlıyor. Bu dosyayı silmek için aşağıdaki anlattığım yolu izlemeniz yeterli olacak. Ayrıca bu yolu izleyerek sadece windows.old dosyasını silmekle kalmaz hemde gereksiz dosyalarınızı silebilirsiniz. Bu sayede daha çok şey depolama alanı kazanmış olursunuz. Disk temizleme yöntemini istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu Windows’un sunmuş olduğu bir hizmet.

Diski Temizleyerek Silme

  1. Bu yöntemi yapmak için ilk olarak masaüstünde ki Bilgisayarım dosyasını açıyoruz. Karşımıza gelen pencerede bulunan Yerel Disk (C)’ye sağ tıklayarak özellikleri seçiyoruz.

2. Daha sonra karşımıza gelen pencerede “Diski Temizle” seçeneğine tıklıyoruz.

3. Birkaç dakika bekledikten sonra karşımıza yine bir pencere açılıyor ve bu pencerede “Sistem dosyalarını temizle” diyerek devam ediyoruz.

4. Sistem dosyalarını temizle dedikten sonra 1-2 saniye beklemeniz gerekiyor. Bu işlem kısa sürüyor. Endişe etmeyin. Bu her kullanıcı için geçerli süre. Ancak çok uzun sürdüyse kapatıp yeniden açmanızı öneririm

5.Birka saniye bekledikten sonra ise karşımıza çıkan bu pencerede bulunan kutucukların hepsini seçerek “Tamam” seçeneğine tıklıyoruz.

Ve işlem bu kadar basit. Biraz zaman alsa da sorunu çözmüş olduk. Ancak şunu belirtmeliyim ki bu dosyaları sildiğiniz zaman geri getiremezsiniz. Silmeyi onayladığınız andan itibaren windows.old dosyası kalıcı olarak silinir. Ona göre lazım olabilecek dosyaları önceden kontrol etmenizi öneririm. İçinde önemli dosyalarınız olabilir. Resimleriniz, videolarınız vb şeyler olabilir. Aksi takdirde dosyaları sildikten sonra geri dönüşü olmayan bir yola girmiş oluyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz