Windows 8’de Parlaklık Ayarlayamama Çözümü

0
1579

Öncelikle merhabalar. Bu gün Windows 8’in parlaklık seviyesini ayarlayamama sorunu üzerinde duracağız. Genellikle masaüstü bilgisayar kullananların karşılaştığı bu sorunu çözmenin dört yöntemi var.

1.Yöntem: Sbright programını kulanarak parkalık ayarlama

Birinci yöntemimiz tüm Windows serisinde çalışan bir program. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Programın ismi SBright. Öncelikle program ücretsiz ve kurulum gerektirmiyor. Monitör ayarlarıyla oynamadan direkt bu programdan parlaklık seviyesini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca parlaklık ayarı haricinde ekran koruyucunuzuda devreye sokabilirsiniz.

2. Yöntem: Renk ayarları

İkinci yöntem birinci yönteme nazaran yapması daha basit. Ancak bu ayarları dikkatli ve gözünüze göre yapmalısınız. Yanlış şekilde ayarlamanız gözünüz için zararlı olabilir. Öncelikle masaüstüne sağ tıklayarak özellikler>kişiselleştirme>götüntü>rengi ayarla yolunu izleyerek monitörünüzün rengini ayarlayabilirsiniz. Asıl sorunumuz parlaklık ancak bu yöntemi uygulayarsanız Windows sadece burada renk değil parlaklık ayarı yapmanızada olanak sağlar. Dilersenizde ayarlarınız bittikten sonra ClearType’ı çalıştırarak yazı tipinizide ayarlayabilirsiniz.

3. Yöntem

Üçüncü yöntem en basit yöntemdir. Ancak bu yöntem bazı bilgisayarlarda çalışmaz. Bu yüzden kısaca anlatıp geçeceğim. İlk olarak farenizi sağ üst köşeye getirin. Kenarda açılan kutucukların en altında ayarlar seçeneği vardır. Ayarlara tıklayarak parlaklığı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Ancak dediğim gibi bu yöntem bazı bilgisayarlarda çalışmaz.

4. Yöntem

Dördüncü yöntemde sadece parlaklığı düşürmenize yarayacaktır. Yani düşürüp, arttırmanıze veya başka bir ayar yapmanıza olanak sağlamayacaktır. Ayrıca bu yöntem sizin Windows 8 hızınızı artırmayada yardımcı olacaktır. Öncelikle klavyemizden Win + s tuşuna basarak güç seçeneklerini çalıştırın. Ardından karşınıza çıkacak penceredeki plan ayarlarını değiştir’e tıklayın ve gelişmiş güç ayarlarına tıklayın. Ekran yazan kısmın altındaki Uyarlama parlaklığı etkinleştir bölümünü genişletin ve bu ayar açıksa kapatın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz