Windows 10’da Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

1
1181

Windows 10’da Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

İçimizden birçoğumuz ilk bilgisayarlarını Windows illetim sistemiyle almış ve kullamıştır. Microsoft’un en çok bilinen işletim sistemi markası çocukluğumuzdan beri bizim için değişilmez oldu. İnternet kafelerde, okulda, evde hatta işyerlerimizdeki bilgisayarlarda hep Windows yüklü oldu.

Windows işletim sistemi kolay öğrenilebildiği gibi içerisinde derslerin yapılması ve ofiste dökümanların hazırlanıp takip edilmesi oldukça kolay olmaktadır. Son zamanlarda teknolojik cihazların artmasıyla birlikte bilgisayarlarımız hem depolama aracı hem de sosyal medyadaki video ve görsel içeriklerin yayınlanması için bir araç oldu.
Dijital fotoğraf ve video makinelerinde çekilen görüntüler bilgisayarlarımız sayesinde işlenerek Instagram youtube benzeri mecralarda yayınlanıyor. Bunun yanında arkadaşlarımız ve ailemiz ile oluşturduğumuz anıları saklayabiliyoruz. Ofiste çalışırken dökümanları yazışmaları bilgisayarlarımız aracılığı ile yapıyoruz. Tabiki bu işlemler esnasında olumsuz olaylarla karşılaşabiliyoruz. Bilgisayarımızda silinen dosyalar ya da çöp kutusuna göndermeden yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarmak oldukça zor olabiliyor.
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarımızda silinen dosyalarımızı kurtarmanın ücretsiz bir yolu var. EaseUS yazılım şirketinin üstün çözümü sayesinde dünyaca Kabul görmüş EaseUS Data Recovery Wizard Free programı ile kaybolan ve silinen dosyalarınızı kurtarmak çocuk oyuncağı. Üstelik sadece silinemeler değil PC nin açılma problemleri ve virüslere karşıda dosya kurtarmanızı sağlıyor.

EaseUS Data Recovery Wizard Free Programın Genel Özellikleri

• Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP işletim sistemleri ile uyumlu
• En az 128 MB RAM ve 32 MB disk alanına ihtiyaç duyuyor
• x86 ve üzeri işlemci modelleri ile çalışabiliyor
• FAT(FAT12,FAT16,FAT32),exFAT,NTFS,NTFS5,ext2/ext3,HFS+,ReFS dosya sistemlerinde kurtarma yapabilme
• Video ve ses dosyaları kurtama işleminden önce önizleme ile incelenebilir

Windows Bilgisayarda Dosya Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Windows yüklü bilgisayarınıza ücretsiz olarak buradaki linkten programı indirin: https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm
Programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurulumunu yapın. Kurulum yaptıktan sonra çalıştırın ve aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Gördüğünüz ekranda dosya kurtarma işlemini hangi diskten yapacağınızı seçmelisiniz. Bunu harici ya da dahili disklerden yapabilirsiniz. Harici bir depolama aygıtı için ilgili cihazı bilgisayarınıza bağlayığ programı yeniden çalıştırmanız gerekebilir.

İlgili sürücüyü seçtkten sonra ekranın hemen ortasında altında bulunan TARA butonuna tıklayın ve kaybolan dosyalarınız için tarama eylemini başlatmış olun.

Tarama işlemi başladıktan sonra diskinizin boyutuna ve dosyaların büyüklüğüne göre bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu işlem çok uzun zamanınızı almayacaktır. Sabredip önemli dosyalarınızı beklemenizi tavsiye ediyoruz.

En sonunda dosya tarama işlemi sona erdikten sonra üstteki ekranda kurtarma işlemini başarıyla yapabileceğiniz dosyalar listelenecektir. Ekranda listelenen dosyalardan istediklerinizi seçip yanında bulunan kutucuğu işaretleyin. Seçtiğiniz dosyaları kurtarmak için ekranın sağ alt köşesinde bulunan KURTAR butonuna basarak dosya kurtarma eylemini başarıyla tamamlayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz