WanaCrypt0r 2.0 Virüsünden Kurtulmanın Yolları

0
1164

Bildiğiniz üzere son 15-20 saat içinde WanaCrypt0r 2.0 adlı virüs tüm Dünya’ya hızla yayılmakta peki bu virüsten nasıl korunabiliriz? nasıl kurtulabiliriz ve bir çok şeydende bahsettik,başlamadan önce konuyla alakalı olan Birkaç Adımda Güvenliğinizi Arttırın! adlı makaleyi okuyarak ön bilgilendirme edinebilirsiniz.

Neyin Nesi Bu wanacrypt0r 2.0 Virüsü?

WanaCryp0r 2.0 virüsünü böyle tanımlarsak daha açıklayacı olacaktır; Bu virüs internet üzerinden otomatik olarak dosya indirerek bilgisayarınızı ele geçirir yani eve giren bir hırsız gibi bilgisayarınızı alıp kaçması gibi tuhaf birşeydir aslında araştırılmasına rağmen bu virüs hakkında çok fazla bilgi edinilmemiştir. Bilgisayarınızı ele geçiren WanaCrypt0r 2.0 virüsü ele geçirdikten sonra tüm dosyalarınızı,resimlerinizi,videolarınızı,ses dosyalarınızı ve diğer dosya türlerinide şifreleyerek açılması için fidye ister. Son dakika bir bilgiye göre şu an Dünya üzerinde 129,228 güncel bilgisayara bulaşmış ve fidye istemiştir ve hedeflenen ülkeler arasında Çin ve Rusya bulunmaktadır. Virüsün güncel olarak yayılmasını izlemek için buraya tıklayın.

WANACRYPT0R 2.0 Virüsü İçin Alabileceğiniz Önlemler

Dünyanın en hızlı yayılan virüsü için nasıl bir önlem alabiliriz? şimdi kesin diyorsunuzdur”ulan Microsft’un alamadığı önlemi bizmi alacağız yaa?” öyle birşey yok! tabiikide önlem alabiliriz ama basit önlemler bize bulaşmayacak diye bir garanti vermemiz imkansız.

  1. Bilgisayarınızı güncel hale getirin.

Eğer işletim sistemi olarak Windows XP,Windows Vista kullanıyorsanız yırttınız herhangi bir sorun olmayacaktır ama Windows 7 32-64BİT,Windows 8.1 32-64BİT kullanıyorsanız o zaman başınız dertte aynı üstteki işletim sistemindeki gibi Windows sunucularıda hedefte bunlar; Windows 2003, Windows server 2008, Windows server 2008 r2 eğer bu işletim sistemlerini kullanıyorsanız Windows’un güvenlik güncellemelerini gerçekleştirin veya bilgisayarınızda herhangi önemli bir dosya bulunmuyorsa ve bilgisayarınızı yeni formatladıysanız Windows 10’a geçmenizi tavsiye ederiz.

2. Dosyalarınızı yedekleyin.

Bilgisayarınzda önemli dosyaları içeren belgeleri,evrakları,dosyaları hatta resimlerinizi bir USB belleğe veya bir başka bilgisayarınıza aktararak kaydedin.

3. Farklı bir işletim sistemine geçin.

Başımdaki Sorun ekibi olarak önerdiğimiz güncel ve güvenli işletim sistemleri; Linux,MacOS,Windows 10 herhangi bir sıkıntısı olmayan güncel işletim sistemleridir.

4. Sunucularınızın portalarını devre dışı bırakın.
Ağınızda Firewall üzerinden aşağıdaki portların iletişimini durdurun.

– 139 (yüz otuz dokuz)
– 445 (dort yüz kırk beş)
– 3389 (üç bin üçyüz seksen dokuz)

Eğer Bu Virüs Size Çoktan Bulaştıysa

Yapacağınız tek şey bilgisayarınızı formatlamak olacaktır Dünya çapında herhangi bir çözümü şuanlık bulunmamıştır eğer bilgisayarınızdaki dosyaları kaybetmek istemiyor ve formatlamaya üşeniyorsanız o zaman geçmiş olsun tam olarak 300 Dolar fidye vermek zorunda kalacaksınız. Aşağıdaki haritada gördüğünüz gibi Avrupanın tamamına yayılmış gemilerdeki bilgisayarlara ve bir çok teknolojik cihaza bulaşmış durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz