Sosyal medya hesaplarımız, bulut hesaplarımız veya mail hesaplarımız hepsi bizim için önemli şeyler. Çünkü hepsi kişisel bilgilerimizi, özel dosyalarımızı içeriyor. Ve hesaplarımızın çalınması hiç de hoş bir durum değil. Bu yazımızda bahsedeceğimiz adımları uygulayarak sizde hesaplarınızı güvene alabilir ve çalınma/kaybolma olasılığını düşürebilirsiniz.

Şifrelerinizi Değiştirin

Kullandığınız şifre doğum tarihiniz, cep telefon numaranız gibi bir şey ise ilk olarak onu değiştirmek ile başlayabiliriz. Eğer şifreniz bunlardan biri değilse bile 12 karakterden kısa, sayı, büyük ve küçük harf, özel karakter içermiyorsa siz yine de şifrenizi değiştirin.

Ayrıca yeni şifrenizi oluştururken “passwordsgenerator.net” tarzı sitelerden yardım almanız da faydalı olacaktır çünkü rastgele ve güvenli şifre üretiyorlar. {kF::5$A~2Y=a}B{ diye şifre mi olur ya unutursam demeyin, birazdan ona da değineceğim.

Her Hesabınızda Farklı Şifre Kullanın

Evet, doğru okudunuz her hesabınızda farklı şifreler kullanın. Aynı şifreleri farklı yerlerde kullanmanız bir hesabınız çalındığında diğer hesabınızın da çalınmasına olanak verecektir. Bu yüzden her yerde farklı şifreler kullanın.

Her hesabımda farklı ve karmaşık şifreler. Bunları nasıl aklımda tutacağım ki? Cevap çok basit, aklınızda tutmayacaksınız! LastPass sitesine kaydolacaksınız ve tüm şifrelerinizi güvenle LastPass kasanızda saklayacaksınız. Ve aklınızda tutmanız gereken tek bir şifre olacak, LastPass şifreniz. Ayrıca LastPass tarayıcı eklentisini de bilgisayarınıza kurarsanız şifreleriniz otomatik doldurma ile girilecektir. Lakin yine de LastPass kullanmak zorunda değilsiniz alternatif pek çok site ve program var. Örneğin KeePass da kullanabilirsiniz. Tek farkı KeePass çevrimdışı bir ortam. Şifrelerinizi kendi bilgisayarınızda depoluyorsunuz ve tamamen güvenli. LastPass’a farklı ortamlardan da ulaşırken KeePass’a yalnızca kendi bilgisayarınızdan ulaşabiliyorsunuz.

İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirin

Şifreleriniz güvende. Lakin yine de yaptığınız bir hata sonucu bir şifreniz başkasının eline geçerse hesabınızdan kolayca vazgeçmeyin. Artık neredeyse tüm siteler giriş aşamasında iki adımlı doğrulama seçeneği sunuyor. Bu seçeneği aktifleştirdiğinizde şifrenizi yazıp giriş yaptıktan sonra telefonunuza bir adet kısa mesaj gönderiyor ve bu mesajda yazan genelde 6 rakamdan oluşan şifreyi de girmeden hesabınıza giriş yapılamıyor.

Son olarak söylemeliyim ki iki adımlı doğrulamayı etkinleştirdikten sonra yedek kodlar almayı unutmayın. Yoksa telefonunuzu kaybetmeniz halinde hesabınıza bir daha erişemiyebilirsiniz.

Eğer sizde WanCrypt0r 2.0 adlı virüse yakalanırsanız sonra pişman olmayın hızlıca hesaplarınızı güvene alın eğer virüse çoktan bulaştıysanız buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz