Siber Güvenliğiniz İçin Siber Öneriler

0
358

İnterneti her geçen gün daha da çok kullanan biz internet kullanıcıları için siber güvenlik Nesnelerin İnterneti ile daha da önemli bir konu haline gelmiş durumda. İnternet günlük yaşantımızda öyle büyük bir yer kaplıyor ki hayatlarımız onun etrafında dönüyor bile diyebiliriz. İnternetin sağladığı avantajları suistimal etmek isteyen siber suçlular da maalesef internetin bir parçası. 

Çevrimiçi verilerimizi finansal çıkar için ele geçirmek isteyen siber saldırganların gerçekleştirdiği saldırıların sayısı her gün artmakta fakat bu saldırılara karşı alınan önlemler yerinde saymaktadır. Bireysel olarak alınabilecek siber önlemler siber saldırılara karşı kişisel veri ve bilgilerinizi korumanıza yardımcı olabilir. 

Çevrimiçi Anonimlik için VPN Kullanın 

VPN programları çevrimiçi deneyiminizi korumanız ve internette anonim olarak gezinebilmeniz için kullanabileceğiniz en iyi teknolojilerden biri olabilir. VPN programları kullanıcıların internete başka bir sunucu üzerinden bağlanmasını sağlar. Bu sunucu üzerinden geçen veri paketlerini tünel olarak adlandırılan bağlantı üzerinden herkesin kullandığı internete şifreli bir şekilde gönderirler. 

VPN programlarının en büyük artılarından biri VPN programının IP adresini değiştirmesidir. VPN programı kullanan bireyin IP adresi sunucunun IP adresi olarak gözükür. Bu şekilde, IP adresini takip eden ve bunun üzerinden bireylerin çevrimiçi alışkanlıklarını izleyen ve kaydeden web sitelerden VPN programı ile kurtulabilirsiniz. 

VPN programları ile aynı zamanda erişime engelli web sitelere erişebilir, Netflix gibi ülkelere göre farklı içerik sağlayan platformların diğer ülkelerdeki içeriklerine ulaşabilirsiniz. 

Antivirüs Programı Kullanın

Antivirüs programlarının herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefon için çok mühim olduğunu söyleyebiliriz. Antivirüs programları ile cihazınızı çevrimiçi dolandırıcılık yöntemlerinden koruyabilir ve cihazınızın performansının düşmesini engelleyebilirsiniz. Antivirüs yazılımları genel olarak istenmeyen üçüncü partiler tarafından cihaza yüklenmeye çalışan yazılımları tespit eder ve durdurur. Bunu da cihazın zayıf noktalarını keşfettikten sonra bu noktaları güçlendirerek gerçekleştirir. 

Antivirüs programları siber saldırganlar tarafından cihaza e-posta üzerinden yerleştirilmeye çalışılan kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyarak o cihazdaki verilerin güvende kalmasına ve istenmeyen kişiler tarafından ele geçirilmesini engellemeye yardımcı olur. 

Kimlik Avına Karşı Dikkatli Olun

Kimlik hırsızlığı siber dolandırıcıların bir kişi hakkında elde ettikleri bütün veri ve bilgileri kullanmasıyla gerçekleşir. Kimlik hırsızlığında karşılaşılabilecek en kötü senaryoda siber saldırganlar kurbanın bankasına erişebilir ve kişi veya banka fark etmeden hesaptan para çalabilir. 

Kimlik hırsızlığında önemli olan şey ve siber saldırganların ele geçirmeye çalıştığı şey bilgidir. Posta kodu, adres, anne kızlık soyadı ve benzeri gibi bilgiler bir siber saldırganın hesaplarınıza sızmasına sebep olabilir. Bu yüzden, sosyal medya üzerinden paylaşım yapılırken bu tip hassas kişisel veri ve bilgiler paylaşılmamalı. Sosyal medya üzerinden iletişimde bulunan herhangi biriyle bu gibi hassas veri ve bilgiler paylaşılmamalıdır. 

Parolalarınızı Güçlendirin

İnternet ve bilgisayarları kullanmaya başladığımızda biz de herkes gibi bir parolayı bütün çevrimiçi hesaplarımız için kullanıyorduk. Maalesef bu derecedeki güvenlik seviyesi birçok internet kullanıcısının çevrimiçi dolandırıcılığın kurbanı olmasına sebep oluyor. Siber saldırganlar bir uygulamaya olan bir parolayı ele geçirdikten sonra kişinin bütün çevrimiçi hesaplarına erişim sağlayabiliyor. Bu yüzden, her çevrimiçi hesap için ayrı bir parola kullanmak çok önemli. 

Her hesap için oluşturulan ayrı parolanın da güçlü bir parola olması gerekiyor ki tahmin edilmesi kolay olmasın. Parolalarınız için doğum tarihlerini, akraba isimlerini, evcil hayvan isimlerini ve ardışık rakamları kullanmaktan kaçının. Her çevrimiçi hesap için oluşturulan parolanın hatırlanması kolay olmayacaktır bu yüzden bir parola yöneticisinden yararlanabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz