Minecraft Ram Sorunu Çözümü

1
3558

Minecraft günümüzde oldukça popüler olan bir oyun. Ama eğer Minecraft oynuyorsanız bu oyunun oldukça fazla kasma sorunu olduğunu biliyorsunuzdur. Bu sorunları düzeltmenin bir yolu olan Minecraft’a RAM verme işlemini anlatacağız bu yazımızda. Böylece oyunumuzdaki kasma sorununu bir nebze de olsa düşüreceğiz. Aynı zamanda bilgisayarımız da rahatlayacak. Eğer sizde Minecraft oynuyorsanız ve kasma, donma gibi sorunlarınız varsa yazımızı okumaya devam edin. İşe yarayacaktır! 🙂

Öncelikle anlatacağım bu adımlar 1.6 üstü sürüm kullanan oyuncular için olduğunu belirtmemde fayda var. 1.6’dan düşük bir sürüm kullanıyorsanız batch dosyası oluşturarak yapmanız gerekiyor.

Adım 1 – Sisteminizdeki Kullanılabilir RAM Miktarını Öğrenin

Sistem üzerinden kullanılabilen RAM miktarını öğrenin.
Sistem üzerinden kullanılabilen RAM miktarını öğrenin.

Bilgisayarınızda bulunan RAM miktarının tümünü Minecraft’a veremezsiniz. Bu yüzden bilgisayarınızda bulunan kullanılabilir RAM miktarını öğrenmeniz gerekmekte. Bunun için Windows tuşuna ve Pause tuşuna basarak Sistem penceresini açıyoruz. Ayrı işlemi Bilgisayarım, sağ tık ve ardından özellikler diyerek de yapabilirsiniz. Burada önemli olan şey RAM yazısı değil kullanılabilir RAM yazısı. Çünkü sistemimizdeki tüm belleği kullanamayız. Benim kullanılabilir RAM miktarın 7 GB. Bunun 2 veya 3 GB’ını Minecraft’a vereceğim. Yine tamamını vermeyeceğim çünkü bu sorunlara yol açar. Sizde temkinli olarak kullanılabilir belleğiniz yarısından fazlasını vermeyin.

Adım 3 – Minecraft Launcher’inizi Çalıştırın Ve Profilinizi Düzenleyin

Yeni launchera uygun anlatıyoruz.
Yeni Launchera uygun anlatılıyoruz.

Minecraft Launcher’ı yenilendiği için profilinizin ayarlarını yapmanız için nereye gitmeniz gerektiğini oklar ile gösterdim. İlk önce “kırmızı” okun gösterdiğim alana tıklayarak menüyü açıyoruz. Sizde işareti yatay üç adet çubuk şeklinde olacaktır. Ona tıkladıktan sonra Minecraft yazısının altında açılan menü üzerinden “Başlatma Seçenekleri” yazısına tıklıyoruz. Onu da “mavi” ok ile gösterdim. Tebrikler, profil seçme kısmına geldiniz. Bu kısımdan profilinizi seçiyorsunuz. Genelde en baş kısımda olur. Siyah ok ile de onu gösterdim. İsme takılmayın, sizin kendi kullanıcı adınız olacaktır. Kullanıcı adınıza tıklayın. Bir ayar paneli açılacaktır. Hemen diğer adıma devam edelim. 🙂

Adım 3 – RAM Miktarını Değiştiriyoruz

JVM'yi etkinleştiriyoruz.
JVM’yi etkinleştiriyoruz.

Evet diğer adımda anlattıklarımı tek tek yaptıysanız resimdeki gibi bir görüntüyle karşılaşmanız gerekmekte. Tek fark JVM Değişkenleri aktif olmayabilir. Büyük ihtimalle değildir. Onu aktif ediyoruz. Ve açılan kodun en başındaki “-Xmx1G” alanını düzenleyelim. Orada yazan 1 yazısını vermek istediğiniz değer ile değiştireceksiniz. Örneğin 4GB ram vermek istiyorsanız “-Xmx4G” yapacaksınız. Eğer aktifleştirdiğiniz zaman kodlar gözükmüyorsa siz ekleyebilirsiniz. Sadece “-Xmx1G” yazısını eklemeniz yetecektir.

Adım 4 – Kaydediyoruz 

Kaydediyoruz
Kaydediyoruz

Şimdiye kadar dediklerimi doğru bir şekilde yaptıysanız “Kaydet” butonuna basabilir ve oyuna giriş yapabilirsiniz. Oyuna giriş yaptıktan sonra herhangi bir haritaya giriş yaparak F3 tuşuna basabilir ve RAM verilmiş mi kontrol edebilirsiniz. Sağ üst köşede MB şeklinde yazacaktır.

Bu yazımızda Minecraft’a RAM nasıl verilir onu anlattık. Eğer işinize yaradıysa hemen aşağı kısımdan eveti seçerseniz sevinirim. İşinize yaramadıysa, bir hata aldıysanız yorumlarda belirtebilirsiniz. Yardım etmekten memnuniyet duyarız. Okuduğunuz için teşekkürler, diğer yazılarımızı da incelemeyi unutmayın!

1 Yorum

  1. abi ram ı veriyorum save diyorum ram gine aynı oluyor 2gb ram ımvar 2gb veriyorum save dedigimde normale donuyor baska ram lar veriyorum gine normale donuyor mc acılmıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz