Masaüstünde Çıkan Reklamlar Nasıl Silinir ?

Masaüstünde çıkan reklamlar nasıl silinir? Zararlı reklamlardan kurtulma yolları?
Eğer tarayıcınız açık değilse ve açık olmamasına rağmen sizin masaüstünüzde reklam alanları oluşup cinsel, alakasız, saçma sapan reklamlar çıkıyorsa durumun ciddi derecede kötü olduğunu düşünebilirsiniz. Ama her şeyin bir çaresi var bu reklamların çareside yazımızda buyrun.
Sizin bilgisayarınıza bulaşan virüs hatalı reklam yazılımı veya kötü reklam yazılımı olarak bilinen adware yazılımıdır. Bu kötü amaçlı yazılım sizin masaüstünüzde görüntülenen reklam sayesinde virüs sahibine para kazandırır. Bu reklamlar genellikle güvenilmeyen sitelerden indirdiğiniz herhangi bir dosya ile bilgisayarınızın sabit diskine yerleşmiş olabilir. Bir diğer ihtimal ise bilmediğiniz linklere tıkla sonucu dosyayı indirmiş olabilirsiniz.

Peki Bu Virüsü Nasıl Silerim?

Bu reklamların silinme, kaldırılma amacıyla kurulmuş birçok yazılım vardır fakat siber güvenlik şirketleri bu programların faydadan çok zararı olduğunu bildiriyor. Bundan dolayı bu adware reklamlarından kurtulmak pekte kolay değil.Bu yüzden kendi kullandığıınız virüs programından tam tarama yapın eğer virüsü bulamazsa uzun bir tarama maratonuna hazır olun.

Bu Virüsten Nasıl Kurtulacağım?

1-AdwCleaner Programı İle Virüsü Temizlemek

  • Öncelikle AdwCLenaner programını resmi sitesinden indiriyoruz indirmek için buraya tıklayın.
  • AdwCleaner programının kurulumunu yapıyoruz.
  • Kurulumdan sonra Mozilla, Chrome ,Opera vb tarayıcıları kapatın ve çalışan bütün uygulamalrıda kapatın.
  • Şimdi kurulumunu yaptığımız AdwCleaner programını açın ve resimdeki gibi ”Scan” tuşuna tıklayın.
  • AdwCleaner programı tarama işlemini tamamladıktan sonra tesbit edilen zararlı yazılımları lissteleyecektir.Bundan sonra sizin yapmanız gereken tek şey ”CLEAN” tuşuna basmak.
  • Artık bilgisayarınız tertemiz fakat yapmamız gereken son bir işlem kaldı oda bilgisayarımızı yeniden başlatmak.

2.Yol Zararlı Yazılımların Elle Kaldırılması

Zararlı yazılımların kaldırılmasında 1.yol çare olamamışsa 2.yolu denemekte fayda vardır.İkinci yolumuz zararlı yazılımların elle tespit edilip kaldırılması.Bunun için yapmamız gerekenler:

  • Başlat menüsünden – denetim masasını- programları ardından da program ve özellikleri veya program ekle/kaldır seçeneğine tıklıyoruz.
  • Listelenen programlardan sizin indirmediğin programları görüyorsanız kaldırın veya en çok bulunan zararlı yazılım isim listesinden bakabilirsiniz.
  • Zararlı Yazılım İsimlerinden Bazıları
  • widgi-toolbar,Spigot Toolbar – Spigot Inc RelopixLyricsSay-1, BetterSurf, LyricsGet, PassShow, LyricsBuddy-1, AlLyrics, ElectroLyrics-1, a2zLyrics-1,Feven 1.8, ScorpionSaver, HD-Plus 3.5, RelopiX, Yontoo, LyricXeeker, LyricsGet, BetterSurf, Downloadkepper,Plus-HD 1.3, SurfEnchance, Feven 1.7,LyricXeeker, Plus-HD 1.3, LyricsWoofer, LyricsFan,Websteroids, SimpleLyrics,HD-Plus, Browse2Save, WebCake 3.00, DownloadTerms 1.0, LyricsBuddy-1, TidyNetwork.com,a2zLyrics-1

Eğer yukarıdaki program isimlerinden herhangi biri sizin bilgisayarınızda varsa onu kaldırın.
Eğer AdwCleaner ve elle imha seçenekleri işe yaramamış ve sizin virüsleriniz hala duruyorsa format atmayı düşünebilirsiniz.

Daha fazla Windows işletim sistemindeki güvenlik ipuçlarını takip etmek ve öğrenmek için buraya tıklayın güncel virüslerden ilk önce siz kurtulun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz