Mac Performans Arttırma Rehberi

0
132

Mac cihazınızın ilk halini, ilk performansını hatırlıyor musunuz? Tüm uygulamaları açan, hiç bir problemi olmayan bir Mac. Kulağa harika geliyor ama maalesef kullandıkça her cihaz eskiyor. Mac cihazlarını hızlandırmanın tabiiki birden fazla yolu var ve bu rehberde sizlere en faydalı ipuçlarını vereceğiz.

Başlamadan Önce

Mac hızlandırma işlemine başlamadan önce cihazınızı yeniden başlatın. Cihazı yeniden başlatmanız bilgisayarı rahatlattığı gibi RAM’i temizleyecektir. Arkada çalışan gereksiz uygulamalardan arınacak ve neyin sistemi yorup yormadığını daha iyi anlayacaksınız.

Bilgisayarı yeniden başlatmak için aşağıdaki yolu izleyin:

 1. Sol yukarda bulunan Apple menüsüne tıklayın.
 2. Açılır pencerede yeniden başlat seçeneceğine tıklayın.
 3. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

Çok Kaynak Tüketen Programları Bulun

Cihazınızı ve sisteminizi en çok yoran programları bulmak için Etkinlik Monitörü uygulamasını kullanacağız. Etkinlik Monitörü sisteminizi en çok yoran uygulamaları tespit etmenizi ve kapatmanızı sağlar.

Etkinlik Monitörü’ne ulaşmak için aşağıdaki yolu izleyin:

 1. Arama bölümüne girin ve “Etkinlik Monitörü” aratın.
 2. Listelenen sonuçta Etkinlik Monitörünü açın.
 3. Etkinlik monitörü açıldığında karşınıza birçok program listelenecek.
 4. En yukarıda olan programlar sistemi en çok yoran programlar. Sisteminizi yoran programları tespit edin ve kaldırın. Sizin için önemli bir programsa ve iş gereği sizin için gerekliyse cihazınızı sadece o program için kullanın, arkadaki diğer tüm programları kapatın ve işinize odaklanın.
 5. Yukarıdaki CPU, bellek, enerji, disk ve ağ seçenekleri mevcut. Dilerseniz bu seçeneklerden daha detaylı analiz yapabilir ve sisteminizi yoran tüm programları tespit edebilirsiniz.
Çok Kaynak Tüketen Programları Bulun

Oturum Açma Ögelerini Düzenleyin

Oturum açma ögeleri, cihazınızı açtığınız zaman ilk açılan programlardır. Bu programların açılması bilgisayarınızın açılış hızını ciddi derecede yavaşlatır. Oturum açma ögelerini sadece işiniz gereği kullanacağınız uygulamaları seçmeniz son derece önemlidir.

Oturum açma ögelerini düzenlemek için aşağıdaki yolu izleyin:

 1. Dock üzerinde bulunan sistem tercihlerine tıklayın.
 2. Sistem tercihlerinden “Kullanıcılar ve Gruplar” ayarına girin.
 3. Şu anki kullanıcıyı seçin ve sağ tarafta bulunan “Oturum Açma Ögelerine” tıklayın.
 4. Oturum açma ögeleri listelenecek. Hangi uygulamanın başlangıçta açılıp açılmayacağına buradan karar verebilirsiniz.
 5. [+] butonuna tıklayıp başlangıçta açılacak programları ekleyebilir,
 6. Listelenen sonuçlarda uygulamanın üzerine tıklayıp aşağıdaki bulunan [-] butonuna basarsanız uygulama başlangıçta açılmayacaktır.
Oturum Açma Ögelerini Düzenleyin

Cihazınız İçin En İyi Tarayıcıyı Seçin

Cihazınız için en iyi tarayıcıyı seçmek her şeyi değiştirebilir. Google gibi bir RAM canavarını kullanıyorsanız hemen değiştirip daha fazla enerji tasarufu sağlayan bir tarayıcıya yönelmelisiniz.

1. Safari

Safari bildiğiniz üzere cihazınızı ilk aldığınızda sizinle birlikte olur. Hızlı, basit ve güvenli bir tarayıcıdır. Apple’ın özenle hazırladığı Safari RAM açısından problem yaratmayan en iyi tarayıcılardan biridir.

2. Opera

Opera son zamanlarda en popüler tarayıcılardan biri. Kullanılmasının en büyük sebeplerinden biri az RAM yemesi uzantı kurmadan birçok özelliği sunması. Mac cihazınız için Opera güzel bir seçenek olabilir.

3. Firefox

Eğer cihazınız gerçekten kötü haldeyse Firefox sizin için çok iyi bir seçenek. En az RAM kullanan tarayıcılardan biri olan Firefox geliştiriciler içinde çok önemli bir kaynak.

Cihazınız İçin En İyi Tarayıcıyı Seçin

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Cihazımızda kullanmadığımız yüzlerce program bile olabilir. İşimiz gereği yükleyip bırakıyoruz ve cihazımıza yük oluyorlar. Bu programlardan kurtulmanın tek yolu kaldırmak.

Programları kaldırmak için aşağıdaki yolu izleyin:

 1. Finder’i açın.
 2. Sol tarafta bulunan “Uygulamalar” klasörünü açın.
 3. Bu klasörde kullanmadığınız programları kaldırabilirsiniz.
 4. Önemli Bilgilendirme: Programları kaldırmadan önce, programı kapattığınızdan emin olun. Eğer program açıksa işlem tamamlanmayacaktır.
Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Temizlik Programları Kullanın

Cihazınızı hızlandırmak için çareler maalesef tükeniyor fakat önce temizlik zamanı! Cihazınız için en uygun temizlik programını kurun ve gereksiz dosyalardan arının. Eski bir makalede yazdığımız gibi CleanMyMac X uygulamasını kullanacağız. Son derece güvenli ve basit olan bu program cihazınızı toparlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz