Instagram Takipçi Arttırma Yolları

0
161

Yeni bir Instagram hesabına sahipseniz yanlızca fotoğraf paylaşarak takipçi sayınızı arttırmanız oldukça zor olacaktır. İnsanlara kendinizi fark ettirmelisiniz. Bu yazımızda bunun için izlemeniz gereken bazı pratik takipçi arttırma yollarından bahsedeceğiz. İsterseniz devam edelim.

Hashtag Kullanımı

Takipçi sayımızı arttırmak için daha fazla insana gösterim yapmamız gerekiyor. Daha fazla insana gösterim yapmanın ilk yolu hashtag kullanımıdır. Doğru bir şekilde hashtag kullandığınız taktirde kesinlikle geri dönüş alacaksınızdır.

  • Örneğin kişisel hesabınızda bir manzara fotoğrafı paylaştığınızda #manzara veya #mekanismi tarzında etiketler sizi öne çıkarır.
  • Ayrıca kurumsal bir hesap kullanıyorsanız firma ismini hashtag olarak eklemeniz faydalı olacaktır.

Etkileşimi Arttırın

Az da olsa sosyal medya bilginiz varsa etkileşimin ne kadar önemli olduğunu biliyor olmalısınız. Etkileşim sizi öne çıkarır. Öne çıkmanız gösterimi arttırır. Gönderinizi daha çok kişi görürse daha çok kişinin ilgisini çekebilirsiniz. Peki etkileşiminizi nasıl arttırabilirsiniz? Basit! Örneğin bir oyun sayfanız varsa yorum almak istiyorsanız takipçilerinize en çok hangi oyunu sevdiklerini sorabilirsiniz. Doğru yapılmış bir çekiliş de bizim için oldukça faydalı olacaktır. Etkileşimi arttırmak tamamen yaratıcılığınıza kalmış bir şey.

Instagram Hesabınızı Öne Çıkarın

Büyük ihtimalle Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda da hesaplarınız vardır. Buradaki takipçilerinize Instagram hesabınız olduğunu sık sık vurgulayın. Ayrıca Instagram’a özel şeyler de yapabilirsiniz.

Takipçileriniz ile İlgilenin

Gönderilerinize gelen yorumları okumanız, beğenmeniz ve gerekliyse yanıt vermeniz ilgi çekecektir. DM üzerinden gelen mesajlara da cevap verebilirsiniz. Çok sık değilse tabii.

Reklam Verin

Olabildiğince fazla kişiye erişmeniz takipçi sayınızın artışı bakımdan olumlu olacaktır. Lakin detaylı bir reklam hedef kitlesi oluşturmazsanız da paranızı boşa harcayabilirsiniz. Örneğin bir motor reklamını 13 yaşında bir çocuğa göstermek pek işinize yaramaz. O çocuğa bir oyun sayfanız varsa onu göstermeniz daha mantıklı olacaktır.

Filtre Kullanın

Gönderileriniz ilgi çekici olursa insanların hoşuna gider. Peki bir fotoğrafı ne ilgi çekici yapar? Canlılık, renk uyumu vs. Bunları tek tek hesaplayarak bir şeyler yapmamız oldukça kafa karıştırıcı. Instagram bunun için bir çok filtre toplamış. Bizim için bu işlemleri yapıyor. Örneğin, Mayfair filtresi fotoğrafa canlılık katarak oldukça ilgi çekiyor. Bunu da ben değil, yapılan araştırmalar söylüyor bu arada.

Biyografi Kısmını Düzenleyin

Bir kişi sizi takip etmeden önce ilk olarak bakacağı şey profiliniz olur. Profilinizi gönderileriniz ve biyografiniz öne çıkarıyor. Bu yüzden gönderileriniz kadar biyografi kısmınız da sade ve ilgi çekici olmalıdır. Unutmayın, bir işi ufak ayrıntılar güzel yapar.

Kararlı Olun

Kararlı olun, düzenli bir şekilde gönderi atın. Özellikle başlangıçta sık sık gönderi atmanız faydalı olacaktır. Böylece daha çok gözükeceksiniz, insanların gözünü batacaksınız ve insanlar profilinize bakacaktır. Bu olduğunda, biyografiniz ve içeriğiniz güzelse bir takipçi kazandınız demektir. Tabii fazla gönderi atma kısmını da abartmamalısınız.

İnsanları Takip Edin

Önerilen kişileri, takibe takip yazan kullanıcıları takip edin. Geri dönüş alacaksınızdır. Bir süre sonra takip edilen listenizi sıfırlayıp yeni kişiler takibe alabilirsiniz. Bu şekilde erişimlerinizi de arttıracaksınızdır.

Konum Belirtin

Atacağınız gönderide konum belirtmek erişimi arttıracaktır. Bir kişi sizin gittiğiniz yere gitmeden o mekanın fotoğraflarını incelemek için Instagram üzerinden bakabilir. Veya paylaştıktan sonra başka kimler ne çekmiş amacı ile de bakabilir. Bu yüzden konum etiketleri önemlidir. Eğer kurumsal bir hesap ise işletmenin konumunu mutlaka etiketleyin.

İnsan Yüzü

Her zaman için insan yüzü dikkat çeker. İnsanlara güven verir ve ilgi toplar. Bu yüzden görselinizde gülümseyen kişilerin bulunması, kurumsal bir sayfanız varsa önemlidir.

Canlı Yayın

Canlı yayın özelliğini kullanmayı unutmayın. Canlı yayın özelliğini kullanamıyorsanız bile hikaye olarak da paylaşım yapmayı unutmayın. Lakin hikaye işini abartmayın, günde dörtten fazla atmanızı önermem. Eğer çok fazla atarsanız muhtemelen izlenmeden geçilecektir. Aynı şekilde gerekli özeni göstermeden hikaye atmanız da insanların hikayelerinizi sessize almanıza sebep olabilir.

Trendleri Takip Edin

Trend olan gönderi türlerini takip edin. Konudan sapmadığı sürece kendiniz için uyarlayıp paylaşabilirsiniz. İlgi çekici olacaktır. Lakin konudan saparsanız bir işinize yaramayacaktır.

Anahtar Kelimeleri Kullanın

Gönderinizde “beğendiyseniz beğenmeyi unutmayın”, “beğenirseniz sevinirim”, “sizin düşünceleriniz neler” tarzı sözler kullanmanız dikkat çekici olup etkileşimi arttıracaktır.

Emojiler

Gönderilerinizi paylaşırken klavye emojilerini kullanmayı unutmayın. Kahkaha emojisi, üzülme emojisi, kalp emojisi sık sık kullanılır ve ilgi çekerler. Kullanmanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz