Fotoğraf ve Video Boyutu Küçültme

0
145

Bir blog sahibi, web tasarımcısı, yazılımcı veya normal bir kullanıcıysanız kesinlikle fotoğraf ve video boyutu küçültmeye ihtiyacınız var. Bir dosyayı karşı tarafa gönderirken veya bulut servisine yüklemeye çalışırken fazlasıyla zorlanabiliyoruz bunun sebebi fotoğraf veya videonun yüksek boyutta olması. Yüksek olmasının sebebi içeriğin kalitesine göre değişirken bazı içeriklerin kalitesi kötü olduğu halde yüksek boyutlara ulaşabiliyor böyle oluncada tabii ki can sıkabiliyor.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

Fotoğrafların boyutunu küçültebilmek için birçok web sitesi ve yazılım bulunuyor. Tercihim web sitesi olacaktır çünkü daha hızlı ve basit işlem gerektiren bir yol. Fotoğraflarınızın boyutunu küçültmek için TinyPNG hizmetini kullanabilirsiniz.

TinyPNG, fotoğraflarınızı hızlıca küçültebileceğiniz bir web sitesi. Anasayfaya girdiğinizde size fotoğraf yükleyecek bir alan veriyor ve yükledikten sonra hızlıca küçültüyor. Birden fazla fotoğraf ekleyerek birden fazla fotoğrafı küçültebilir .rar veya .zip şeklinde dosyaları bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Örneğin yukarıdaki resim TinyPNG Üzerinden küçültüldü. Download butonuna basarak indirdim ve websiteme ekledim. Web üzerinden fotoğraf boyutu küçültme işlemi bu kadar basit. Peki bu hizmeti WordPress ve Photoshop üzerinde kullanabilir miyim? sorusuna tabii ki kullanabilirsiniz cevabı veriyorum.

WordPress’de Fotoğraf Boyutu Küçültme

Blog sahiplerinin en çok şikayet ettiği şeylerden biride fotoğraf boyutunun yüksek olması. Aslında şikayet etmelerine tamamen katılıyorum fotoğrafların yüksek boyutta olması websitenin hızını yüksek derecede etkiliyor ve yavaş açılmasını sağlıyor. Bir WordPress sitesi sahibiyseniz ve bu durumdan şikayetçiyseniz bu rehber tamda size göre.

  1. WordPress sitenize giriş yapın ve ardından eklentiler sayfasına girin.
  2. Eklentiler sayfasına girdikten sonra arama kutucuğuna TinyPNG eklentisini aratın ve sitenize kurun.
  3. Kurduğunuz eklentiyi etkinleştirin.
  4. Daha sonra ayarlar bölümünden TinyPNG’yi seçin.
  5. Gelecek ekranda API key isteyecek vereceğim sayfadan API key edinebilirsiniz. (API Key)
  6. API Key’i girdikten sonra tamam butonuna basın.
  7. İşlem bu kadar, websitenize yüklenecek tüm fotoğraflar TinyPNG üzerinden sıkıştırılacak ve optimize edilecek.

Video Boyutu Küçültme

Video boyutu küçültmek fotoğraf boyutu küçültmek kadar basit bir işlem. Her ne kadarda bilinmese video boyutu küçültmek websitesi üzerindende yapılmakta. Birçok blog sitesinde yazılım indirmeniz öneriyor fakat buna gerek yok. TinyPNG gibi tek tıkla dosyanızı seçiyor ve boyutu küçültebiliyorsunuz.

Clideo üzerinden seçeceğiniz videonun boyutunu hızlıca ve basit bir şekillde küçültebilirsiniz. Üstelik küçülttüğünüz videoyu Clideo üzerinden kesebilir, düzenleyebilir veya montajlayabilirsiniz. Clideo sadece videoyu sıkıştırmakla kalmıyor birçok hizmetide bir arada veriyor.

Fotoğraf video boyutlarını küçültmek bu kadar basit. İsterseniz kişisel işleriniz için isterseniz işiniz için hızlıca içeriklerin boyutlarını küçültebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünde belirtmeyi karşılaştığınız sorunları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz