Facebook Emojili Anket Yayını Açma

14
2768

Daha önce web sitemiz üzerinden nasıl bilgisayar üzerinde canlı yayın yapabileceğinizi anlatmıştık. Bu yazımızda ise emoji kullanan bir şekilde nasıl canlı yayın yapacağınızı anlatıyoruz. Öncelikle söylemeliyiz ki evet oylar gerçek. 5 adım sürecek bu yazımızda 30 dakika içinde nasıl etkileşimli canlı yayın açacağınızı öğreneceksiniz. 

Adım 1 – Facebook Devoloper’a Giriş Yapın

Öncelikle ilk olarak Access Token denilen şeyi almamız gerekiyor. Bunun için developers.facebook.com adresine gidin. Ve giriş yapın. İlk defa giriş yapıyorsanız telefon ile doğrulama isteyebilir. Onu da tamamladıktan sonra sayfayı kapatmayın ve diğer adıma geçin. 

Adım 2 – Emoji Yayın Sayfasını Oluşturun

Bu adımda MyLivePolls sitesini kullanacağız. www.mylivepolls.com adresinden siteye giriş yapabilirsiniz.

Giriş Yapın
Giriş Yapın

“Login With Facebook” yazısına tıklayarak Facebook hesabınız ile giriş yapın ve istenilen izinleri onaylayın. 

Access Tokeni Girin
Access Tokeni Girin

Giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıda bulunan görsel gibi bir sayfa çıkması lazım. Tabii üstünde ve altında reklamlar var. Onları boşverin. Bu sayfada yapmanız gereken ilk olarak Step 1 yazan yerin yanındaki Click Here yazısına tıklamak ve gerekli onay işlemlerini yapmak. İzinleri verdikten sonra sayfayı kapatın ve Step 2 de bulunan Click Here yazısına tıklayarak Acces Token alın. Unutmayın ilk adımı yapmadıysanız Access Token alamazsınız. Aldığınız Acces Token’i sarı renk ile çerçevelenmiş boş yere yapıştırın. Ardından Continue diyerek bu sayfayı geçin. Eğer hata verirse bir adımı yanlış yaptınız demektir. En baştan denemeniz gerekiyor. 

Karşımıza çıkan sayfada hazır canlı yayın şablonları var. Bunlardan istediğiniz birini seçin. Daha sonrasında görsel ayarlamasını istediğiniz şekilde yapabileceksiniz. Biz anlatım yapmak için ilk şablonu seçerek devam ediyoruz. Siz hoşunuza giden bir şablonu seçebilirsiniz. 

Ayarlarınızı yapın.
Ayarlarınızı yapın.

Evet şablonu seçtikten sonra bu kısımdan görsellerimizi yüklüyoruz. Tavsiye edilen boyut 200 piksele 200 piksel olmasına rağmen kare olması şartıyla istediğiniz görseli ekleyebilirsiniz bir sorun oluşturmayacaktır. 2 adet görselimizi seçtikten sonra yanlarından ise oy vermek için gereken emojiyi seçiyoruz. Kaydetme butonunun hemen üstünde ise emojilerin hareketli mi yoksa sadece görsel mi olacağınız seçmemiz için bir alan var. Oradan seçimimizi yaparak Upload Images butonuna tıklıyoruz. Görsellerimiz yüklendikten sonraysa Continue diyerek bir sonraki adıma atlıyoruz. 

Açılacak sayfa.
Açılacak sayfa.

Evet görsel şablonumuzu seçtik, düzenledik ve Emoji Canlı Yayın sayfamızı oluşturduk. Şimdi bu sayfayı kapatmıyoruz henüz daha işimiz var. Bu sayfa bir kenarda açık dursun. Biz diğer adımımız ile devam edelim. 

Adım 3 – Facebook Canlı Yayın Ayarlarını Yapın

Evet buraya kadar geldiyseniz tebrikler. Şimdi Facebook’a gidelim ve yayın yapacağımız sayfaya girelim. Sayfamıza girdikten sonra üst kısımda bulunan “Yayınlama Araçları” yazısına tıklayalım. 

Yani ilk olarak görselde sarı ile işaretlediğim yere tıklıyoruz. Ardından yeşil ile işaretlediğim “Video Kütüphanesi” yazısına tıklayalım. Daha önce hiç canlı yayın yapmadıysanız burası bizim gibi boş olacaktır. Canlı yayına girmek için +Canlı kısmına tıklıyoruz. Bunu da kırmızı ile işaretledim. Canlı yazısına tıkladıktan sonra açılan penceredeki hiç bir kısma dokunmadan ilerle diyoruz.

Açılan sayfadaki boş bilgileri dolduruyor. Örneğin video açıklaması, etiketler vs. Bu kısımları doldurduktan sonra yine aynı şekilde bu sayfayı da kapatmıyoruz. Ve bir sonraki adım ile devam ediyoruz. Akış anahtarını kopyalamayı unutmayın!

Adım 4 – Yayın Yazılımının Ayarlarını Yapın

Biz yayınımızı yayınlamak için OBS yani Open Broadcast Software kullanacağız. Sizde aynı şekilde indirebilir ve adımları takip ederek kurabilirsiniz. Yazımıza bilgisayarınızda OBS yüklü ve açık olduğunu farz ederek devam ediyorum. Eğer yüklü değilse kurup siz de devam edebilirsiniz. Evet OBS’yi açtık. Hemen penceremizin sağ alt kısmında bulunan ayarlar menüsüne giriyoruz. Açılan pencerenin sol yan tarafından Yayın moduna tıklıyoruz. Ardından “Servis” alanına “Facebook Live” seçiyoruz.

Evet bu kısımda bizden “Yayın Anahtarı” istiyor. Daha önce açtığımız Facebook sekmesinde “Akış Anahtarı” olarak geçen kodu kopyalıyor ve o kısma yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonra “Uygula” diyerek kaydediyor ve “Tamam” diyerek çıkış işlemini gerçekleştiriyoruz. Şimdi sol alt kısımda bulunan(sahneler kısmının altında) + işaretine tıklayarak yeni bir sahne oluşturuyoruz. Adını istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Önemli değil. Ben “Emoji” yaptım. Arından kaynaklar kısmının altında bulunan + işaretine tıklıyoruz. Açılan kısımdan “Browser Source” yazısını seçiyoruz. Yine bizden bir isim isteyecek. Ben “BasimdakiSorun” yapacağım. Siz yine istediğinizi yapabilirsiniz. Evet bunu yaptıktan sonra başka bir pencere açılacak.

Emoji Yayın Ayarlarını Yapıyoruz.
Emoji Yayın Ayarlarını Yapıyoruz.

Evet açılan pencere yukarıdaki gibi. Buradan “url” kısmında adım 2’de elde ettiimiz yeşil kısmın içinde bulunan linki yapıştırıyoruz. O sayfayı da kapatmamanızı söylemiştim. Onu yapıştırın ve tamam diyin. Bu arada hala o sayfayı kapatmamalısınız. Evet tamam dedikten sonra görüntümüz geldi. Kırmızı çerçevenin sağ altındaki krmızı noktayı tutarak çerçeveyi siyah alanın tamamını kaplayacak şekilde genişletelim. Bunu da yaptıktan sonra sağ kısımda bulunan “Yayını Başlat” butonuna tıklıyoruz. Ve OBS’yi ekran altına alarak Facebook’a geçiyoruz.

Adım 5 – Yayını Facebook’ta Paylaşın

Evet Facebook’a geçtiğimizde böyle bir sayfa görmemiz gerekiyor. Eğer görmez isek endişe etmeyin. Gelmesi bir kaç dakika sürebiliyor. Her şeyi doğru yaptıysanız maksimum 5 dakika içinde gelecektir. Evet bu kısıma geldiğimize göre “Canlı Yayına Geç” butonuna basabiliriz. Canlı Yayına girdikten sonra yayına giderek yayın linkini kopyalıyoruz ve Adım 2’de açık bıraktığımız siteye yapıştırıyoruz. Ardından “Generate Live Video” diyebiliriz. 

Görseldeki gibi yapmanız gerekiyor. Bu adım gönderinize gelen emojileri okuması için. Söylemeliyim ki-sanırım başta söylesem daha iyi olurdu ama- ilk denemenize yapmanız çok zor. Çünkü zaman aşımına uğrayacaktır bağlantı. Yani site hata verdiği için bozuk değil. Sistem çalışıyor. Adımları doğru bir şekilde yaptığınız zaman yayınınız olacaktır. Eğer sorununuz olursa yorum kısmında belirtirseniz yardımcı olmaya çalışacağım.

Evet bu yazımızda bu kadardı. Diğer yazılarımızı incelemeyi unutmayın. Alt kısımdan bize olumlu veya olumsuz geri bildirim yaparsanız seviniriz. 

14 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Facebook emojili canlı yayın yapmak isteyenler bu yazıyı okudukların da yapabilecektirler Bir tek bilmeyenler token kodu almakta sıkıntı yaşarlar. Onuda zaten öğrenirler

    • Evet token kodu biraz sıkıntılı bir işlem ama deneme yanılma yolu ve biraz uğraş ile alınabilecek bir şey. 🙂 İlginiz için teşekkürler.

  2. Son zamanlarda canlı yayınlar baya arttı. Emojiler de daha fazla ilgi görmesini sağladı. Nasıl yapıldığını merak ettiğim bir konuydu teşekkürler.

  3. Emojili canlı yayınlar facebooktaartmaya başladı fakat bir türlü nasıl yapılacağını bilmiyorum sizin yazınıza rastladım ve öğrendim adımları çok güzel tarif etmissiniz teşekkürler.

  4. Çok güzel sayfa kasma taktiği gruplarda paylaşıldığında yoğun ilgi geliyor bu sayede videonuzu beğenenleri emoji bırakanları facebook davet kodu ile davet edip sayfanızı kasabilirisiniz yararlı bir gönderi olmuş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz