Blogger’da Nasıl Tema Değiştirilir

0
1130

Merhabalar. Bu gün Blogger’da nasıl şablon değiştirileceğini öğreneceğiz.

Özellikle Blogger’a yeni başlayanların karşılaştığı şablon değiştirememe sıkınıtsını gidermek oldukça basit. Şablon değiştirmenin iki tane yöntemi var. Birinci yöntemle başlayalım.

Adım 1 – Blogger’in Sunmuş Olduğu Temaları Kullanarak Şablon Değiştirme

Not: Tema seçerken temanızı okuyucunun beğeneceği, rahat edeceği temaları seçerseniz siteniz o kadar iyi olur. Aksi takdirde yazı fontu kötü olan, değişik eklentileri olan veya saçma sapan karışık temalar seçerseniz siteniz hem okuyucular tarafından beğenilmez hemde sitenizin hiti azalır. Bu yüzden tema seçerken dikkatli ve okuyucuyu düşünerek tema seçmeniz daha iyi olur.

Birinci yöntem Blogger’ın sunmuş olduğu default temaları kullanarak değiştirme yöntemi. Bu yöntemi yapmak için öncelikle sol köşede olan kategoriler kısmında şablon seçeneğini seçiyoruz.

Şablon seçeneğini seçtikten sonra önümüze bölümlere ayrılmış toplam 34 tema gelecek. Buradan istediğiniz temayı seçebilirsiniz. Ancak dediğim gibi okuyucunun sitenizde rahat takınabilmesi için şık ve basit temalar seçmeniz daha iyi olacaktır.

Adım 2 – Tema İndirerek Şablon Değiştirme

İkinci yöntemi yapmak için öncelikle internetden beğendiğiniz bir temayı indirmeniz gerekiyor. Google’a “Blogger için  temalar indir” yazarsanız binbir çeşit tema çıkar. Buradan seçip indirdiğiniz temanında Blogger uyumlu olmasına dikkat ediniz. Bu yöntemde de yine şablon seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Şablon seçeneğini seçtikten sonra yapmanız gereken HTML’yi düzenle seçeneğine basarak indirdiğiniz temadaki kodları buraya yapıştırmak.

“İndirdiğim temada kod felan göremedim” diyorsanız burada yapmanız gereken oldukça basit. Örnek olarak x temasını indirdiniz. İndirdiğiniz x teması XML belgesi olarak karşınıza çıkacaktır. XML belgesine sağ tıklayarak birlikte aç seçeneğinden not defterini seçmelisiniz. Açılan not defterinde önünüze temanın kodları gelecektir. Bu kodları  Sitenizde bulunan HTML kodlaıyla değiştirerek şablonu değiştirmiş olacaksınız.

Eğer bu 2 yöntemlerde olmuyorsa blogger eklentileri kurarak hem temanızı kurabilir hemde özelleştirebilirsiniz bizden bukadar.

İşte bu kadar. Temayı değiştirdiniz. Bu iki yöntemden birisini kullanarak istediğiniz gibi temayı zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Ancak benden tavsiye temanızı doğru bir şekilde seçmeniz. Aksi takdirde çirkin temalar kullanırsanız sitenizin tıklanma sayısına etki edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz