Birkaç Adımda Güvenliğinizi Arttırın!

2
858

Güvenlik herkes için çok önemlidir. Özellikle yeni dönem bilgisayar kullanıcıları için. Günümüzde her işlem bilgisayar üzerinden hallediliyor iken kimse güvenliğin önemsiz olduğunu iddia edemez. Bu yazımızda başınıza her hangi bir güvenlik problemi gelmemesi için güvenliğinizi arttırmanın yollarını veriyoruz.

Güncel Uygulama Kullanın

Çoğu zaman için uygulamalar boşuna güncelleme almaz. Güvenlik açıkları sebebiyle güncellenir. Bu yüzden her zaman için Java, işletim sisteminiz veya benzeri yazılımları güncellemek oldukça önemlidir.

Güvenlik Duvarını Kullanın

Çoğu kişi için gereksiz gibi görünen oysa oldukça önemli olan bir şey Windows Güvenlik Duvarı. Devre dışı bırakmanız sizin zararınıza olur. Çalışmasında bir sakınca yok hatta faydası var.

Anti-virüs Programı Kurun

E o zaman Güvenlik Duvarı ne için demeyin. İkisi ayrı şeyler. Her zaman için ikisini de kullanmanız gerekiyor. Hatta daha önceki yazılarımızdan birinde bahsettiğimiz antimalware yazılımları da sizin faydanıza olur.

Farklı Şifreler Kullanın

Her sitede asla aynı şifreyi kullanmayın. Farklı, uzun ve çeşitli karakterler içeren şifreler kullanın. İyi de ben bunları nasıl aklımda tutayım derseniz Lastpass oldukça güvenli bir sistem. Şifrelerinizi oraya kaydedin. E orası güvenli mi dersen, daha önce pek çok kez hacklendi. Hiç bir kullanıcı – bir geri bildirimde bulunmadı. Bu da böyle bir bilgi olarak dursun.

İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirin

Google, Facebook veya çeşitli hesaplarınız için iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmelisiniz. Bunu etkinleştirdiğiniz taktirde telefonunuza mesaj gelecek. O mesajı girmeden giriş yapamazsınız. Facebook SMS dışında Kodmatik adında bir uygulama kullanıyor. Google içinse Authenticator adında bir uygulama var. Bunları kullanabileceğiniz gibi sadece SMS olarak kullanabilirsiniz.

Oturumlarınızı Kapatın

Eğer size ait olmayan bir cihazdan hesabınıza giriş yaptıysanız çıkış yapmayı asla unutmayın. Önemli hesaplarınızda size ait bir cihaz olsa çıkış yapabilirsiniz. Örneğin tüm hesaplarınızın bağlı olduğu mail hesabı oldukça önemli.

Mail Hesabınızı Güvene Alın

Mail hesapları çok önemlidir. Alabildiğinizce güvenlik önlemi alın. İki adımlı doğrulama, zor güvenlik soruları, telefon doğrulaması ve zor şifre. Bazen tüm hesaplarımız bir maile bağlı olabiliyor. Böyle durumlarda mail hesabınız kilit noktanız durumda olur.

Bu yazımızda her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gereken güvenlik önlemlerinden bahsettik. Eğer işinize yaradıysa aşağıdan geri bildirimde bulunmayı unutmayın. Umarım işinize yaramıştır, okuduğunuz için teşekkürler. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz