Bilgisayarınızın Açılış Hızını Arttırın

0
1718

Bilgisayarınız açılış hızı ilk aldığınıza kıyasla çok mu düştü? Eminim ki düşmüştür. Her zaman öyle olur zaten. Bende bu yazıda sizlere açılış hızını nasıl arttıracağınızı iki adımda göstereceğim. Öncelikle bilgisayar neden yavaşlar isterseniz bunun hakkında biraz konuşalım.

Bilgisayarların açılış hızı, önyükleme olarak da geçer. Aslında Windows’un başlatılmasıdır. Fark ettiyseniz bazı programlar bilgisayarın açılmasıyla birlikte otomatik olarak kendini başlatır. Bunların otomatik olarak başlatılması haliyle bilgisayarımızın açılış hızını da yavaşlatacaktır. Bu yüzden gerekli görmediğimiz, kullanmadığımız programların başlangıçta açılma özelliğini kapatmamız bizim için daha faydalı olacaktır. İsterseniz hemen bunu nasıl yapabileceğimizi anlatayım.

Adım 1 – Gereksiz Programların Başlangıç Özelliğini Kapatın

Öncelikle Windows+R tuş kombinasyonu ile Çalıştır panelini açıyoruz. Ve ardından “msconfig” yazarak tamam diyoruz. Sistem Yapılandırması adında bir pencere açılacak. İki adımı da bu pencere üzerinden yapacağız. Şuan bu adımı anlatacağım. Evet açılan pencerenin üst menüsünden “Başlatma” kısmına tıklıyoruz. Eğer Windows 10 kullanıyorsanız buradan işlem yapamayacaksınız. Görev Yöneticisini Açın şeklinde mavi bir yazı yazacaktır. Ona tıklayarak işlem menüsüne geçebilirsiniz. Eğer daha eski bir sürüm kullanıyorsanız böyle bir şeyle karşılaşmayacaksınız. Direk olarak o panel üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Yani yanlış bir şey yapmadınız.

Açılacak pencere.
Açılacak pencere.

Evet buraya kadar her adımı doğru şekilde yaptıysanız böyle bir pencere açılacak. Gördüğünüz üzere “Başlangıç Etkisi” kısmında Düşük-Yüksek-Yok tarzı yazılar yazıyor. Bu kısımda gereksiz gördüğünüz programlara tıklayarak Devre Dışı Bırak seçeneğini seçebilirsiniz. Bilgisayarınıza zarar vermeyecektir. Evet bunu doğru bir şekilde yaptığınız taktirde açılış hızınıza etki edecektir. Bir diğer adıma geçiyorum. 🙂

Adım 2 – Kullanılan Çekirdek Sayısını Arttırın

İşlemciniz 2-4-8 çekirdekli olabilir. Ama bilgisayarınız açılışta yanlızca 1 çekirdek kullanacaktır. Bu adımda bu sayıyı arttıracağız. Baştan söyleyeyim. 1 ya da 2 saniyelik farklar oluyor. Yine de yapmanızı öneririm. Eğer yapmak istiyorsanız tekrar Windows+R tuş kombinasyonunu çalıştırıyoruz ve msconfig kodunu girerek tamam diyoruz. Bu sefer “Önyükleme” menüsüne geçiyor ve “Gelişmiş Seçenekler” diyoruz. Bu açılan pencere üzerinden “İşlemci Sayısı”nı tikliyoruz. Ve altındaki yerden sayıyı maksimuma çıkarıyoruz. Yapacağımız tüm işlem bu kadar.

Bu yazımızda bilgisayarınızın açılış hızınızı nasıl arttırabilirsiniz onu anlattık. Eğer işinize yaradıysa hemen aşağı kısımdan eveti seçerseniz sevinirim. İşinize yaramadıysa, bir hata aldıysanız yorumlarda belirtebilirsiniz. Yardım etmekten memnuniyet duyarız. Okuduğunuz için teşekkürler, diğer yazılarımızı da incelemeyi unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz