Bilgisayarınızdaki Virüsleri Temizleyin!

0
744

Bazen hiç bir sebep dahi yokken bilgisayarımız yavaş çalışır, kendini kilitler veya çeşitli garip eylemlerde bulunabiliyor. Örneğin tarayıcınızı açtığınız zaman hiç olmadık sayfalara yönlendirilebiliyor veya her hangi bir butona tıkladığınızda acayip reklamlara maruz kalıyor olabilirsiniz.

Biz bu durumlarda bilgisayarımıza virüs bulaştığını düşünebiliriz. Ki genelde öyle olur. Eğer başınıza böyle şeyler geliyorsa yazımızı okumanızda fayda var.

Adım 1 – Eklentileri Kapatın

Öncelikle ilk olarak eğer bu etkiler Chrome web tarayıcısında görülüyorsa menü düğmesinden Ayarlara giderek oradan uzantıları seçiyoruz ve hepsini devre dışı bırakıyoruz. Ardından bilgisayarımızı yeniden başlatıp bir deneme yapabiliriz. Eğer düzeldiyse, bu kadarda kurtulduğunuz iyi olmuş. Çünkü çoğu zaman bu öneri işe yaramaz. Ha eğer yaradıysa en aşağı inerek işime yaradı diyebilirsiniz. Yaramadıysa yazımıza devam edin. Mutlaka size uygun bir çözüm yolu göreceksiniz.

Adım 2 – Tarama Yapın

Bu tarz durumlar için geliştirilmiş pek çok yazılım vardır. Bunlardan birini indirerek ardından tarama yapabilirsiniz. Genellikle bu tarz yazılımlara para vermenize gerek yok tek sefer kullanımınız da zaten sorunu çözecektir. Ha eğer çözemiyorsa zaten hiç para vermeye gerek yok. Bizim önerimiz Malwarebytes Anti-Malware indirmeniz olacaktır. Ücretli sürümünde gerçek zamanlı tarama özelliği olduğu için bu tarz durumlara maruz kalmamanız açısından gayet kullanışlı. Ama sanırım çok geç. Bir dahakine artık. Şimdilik ücretsiz bir şekilde indirip taratın.

Adım 3 – İnternetten Araştırın

Eğer bir reklam virüsü ise mutlaka kenarında köşesinde bir yazı, ibare, logo bulunuyordur. O isim ile internette arayın. Mutlaka kaynak bulabileceksiniz. Eğer her hangi bir şey bulamazsanız forumlarda sormaktan çekinmeyin. Çeşitli güvenlik forumlarına aldığınız hatanın resmini koyabilirsiniz. Türkçe olarak böyle bir forum da var hatta. Eğer bulamazsanız (http://doctus.org/) parantez içindeki linkten foruma ulaşabilir ve yardım alabilirsiniz.

Adım 4 – Son Çare Format!

E hepsini yaptınız ve kurtulamadıysanız temiz bir kurulum en iyisi. Windows 10 kullanıyorsanız ayarlardan sıfırlayın. Eğer daha eski bir sürümse formatlamanız en iyisi olacaktır.

Önemli Bilgilendirme

Bir çok uzman virüs bulaştığından şüphe ettiğinizi düşünüyorsanız internet bağlantınızı kesmenizi önerir. Ki böyle yaptığımız zaman bir ilk yardım USB’sine ihtiyaç duyacağız ki çoğu kişide böyle bir şey olmadığı için bu adımı atladım. Eğer ilk yardım USB’niz olsaydı zaten bu yazıyı okumuyor olurdunuz. Bu arada eğer ikincil bir bilgisayarınız varsa virüslü bilgisayarınız internet bağlantısını kesebilir, dediğimiz programları o bilgisayar üzerinden indirip USB ile aktarabilirsiniz. Aynı işlevi görür. Neyse ikinci adımdan devam ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz