Bilgisayardaki Dosyaları Kurtarma

2
937

Dosya kurtarma işlemini gerçekleştirebilmek için orta düzey bir bilgisayar kullanıcısı olmanız gerekmektedir. 

Bazen bilgisayarımıza yüklediğim programlar, onun çöküşüne sebep olur. Her hangi bir program hatası, virüs veya indirdiğimiz her hangi bir bir şey bilgisayarımızı bozabilir. Eğer bilgisayarımızda önemli dosyalar var ise bu bizim için büyük bir kayıp olabilir. Biz de bu yüzden böyle bir durum yaşadığınızda dosyalarınızı nasıl kurtarabilirsiniz onu anlatacağız.

Öncelikle bilgisayarınız her hangi bir parçası bozulmadıysa anlattığımız adım işinize kesinlikle yarayacaktır. Diyelim ki bir parça bozuldu, o parçayı değiştirdiğinizde/tamir ettiğinizde zaten dosyalarınız zarar görmez. Eğer HDD bozulduysa veri kurtarma merkezine götürebilirsiniz. Yazımızda Windows veya her hangi bir işletim sistemi çöktüğünde dosyalarınızı nasıl kurtarabilirsiniz onu anlatıyoruz.

Adım 1 – Windows mu çöktü yoksa bilgisayar mı? Kontrol edin!

İlk olarak kasanızın ön panelinde ışıklandırma varsa HDD ışığını kontrol edin. Eğer çalışıyorsa büyük ihtimalle Windows çökmüştür. Kesin olması açısından bilgisayarımızı açıyoruz ardından BIOS menüsüne girmeye çalışıyoruz. Genelde TAB ya da DEL tuşu ile BIOS’a erişebiliriz. BIOS menüsüne girmek için bilgisayarın açılma tuşuna bastığımız andan itibaren ard arda DEL tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Eğer girebilirseniz tebrikler Windows çökmüş. Basit bir formatla bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz. Ama ilk önce bilgisayarımızda bulunan dosyaları kurtarmamız gerekiyor.

Adım 2 – Knoppix İle Başlatın!

Knoppix şuan bizim için çok önemli bir işletim sistemi. Linux tabanlı Knoppix her zaman bir yerde bulunması gereken bir şey. Büyük ihtimalle bu adımda buna sahip değilsiniz. O yüzden her hangi bir PC üzerinden Knoppix indirerek USB belleğinize kurabilirsiniz. Ücretsiz ve oldukça basit bir işlem. Kurulum ardından bilgisayarınızı Knoppix ile başlatın. Knoppix XP’ye benzer bir arayüze sahip. Açıldığında masaüstü üzerinde sol en üstte bulunan ikona tıklayın. Açılan pencerenin sol tarafında diskler bulunacaktır. İşte! Dosyalarınız orada. Dosyalarınızı bir USB belleğe atarak kopyalayın. Daha sonra temiz bir format atarak kopyaladığınız dosyaları USB bellekten temizlenmiş bilgisayarınıza atabilirsiniz.

Bu günlükte bu kadar. Bilgisayarınıza bir zarar gelmesi durumda kendi başınıza dosyalarınızı nasıl kurtarabilirsiniz onu anlattım. Umarım işinize yaramıştır. Alt kısımdan geri bildirim yaparsanız sevinirim. Görüşmek üzere.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz