Belleğinizi En İyi Şekilde Kullanın

1
1038

Bellek yani diğer adı RAM bilgisayarınızın hızını etkileyen önemli bir faktördür. Bu yüzden biraz daha iyi bir bilgisayar istiyorsak belleğimizi yükseltebiliriz. Ama elimizdeki belleği daha verimli kullanabileceksek neden daha fazla para verelim ki? 

Adım 1 – Windows ile Başlayın

Çoğu kişi daha önce Görev Yöneticisinde bulunan işlemler sekmesini görmüştür. CPU, bellek, disk ve ağın kullanımını gösteriyor. Birde Performans sekmesinde bunun daha ayrıntılı şekli var, ama biz ilk açılan ekranı kullanacağız. İsterseniz Ctrl+Shift+Esc tuşlarına Görev Yöneticisini başlatalım.

Görev Yöneticisi
Görev Yöneticisi

Açılan görev yöneticisi penceresi bu şekilde olmalı. Eğer Windows 10 kullanıyor ve ilk defa görev yöneticisini açıyorsanız daha ufak bir şey karşınıza çıkabilir. Açılan pencerenin sol altından diğer ayrıntılar diyerek buraya ulaşabilirsiniz. Farklı bir pencereyse de sol üst kısımdan işlemler diyebilirsiniz. Eğer buraya geldiyseniz “Bellek” yazısına tıklayarak en çok bellek kullanan uygulamaları belirleyin.

Gereksiz ise kapatın.
Gereksizse kapatın.

Örneğin şuan en çok bellek kullanan uygulama Chrome. Lakin şuan onu kullandıığım için kapatmam pek hoş olmaz. Ama Steam’ı şuan kullanmıyorum. O yüzden sağ tıklayarak görevi sonlandır dememde bir sakınca yok. Eğer sizinde kullanmadığınız şeyler varsa kapatabilirsiniz. Önemli kısım, Windows için önemli şeyleri kapatmayın. .

Adım 2 – Tarayıcınızı Değiştirin veya İyileştirin

Çoğu kişi web tarayıcısı olarak Chrome kullanıyor, ben dahil. Ama maalesef ki en fazla bellek tüketen tarayıcılardan biri Chrome’dur. Eğer çok iyi bir bilgisayarınız yoksa alternatif olarak Maxthon tarayıcısını kullanabilirsiniz. Gayet hoş bir arayüzü var ve çeşitli + özellikleri de mevcut. Çeşitli alternatif web tarayıcılarını da kullanabilirsiniz tabii. Ha eğer ben tarayıcımdan memnunum diyorsanız o halde bizde tarayıcımızı iyileştirelim.

Öncelike Windows görev yöneticisi gibi bir de Chrome Görev Yöneticisi var. Bunu açmak içinse Chrome açık iken Shift+Esc tuşlarına basmak. Burası da aynı şekilde. Gereksiz sekmeler varsa kapatabilirsiniz. Bu basit bir adım, herkesin yapabileceğini düşünerek fazla üstünde durmuyorum. Sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz, en yakın zamanda cevaplayacağım.

Bir diğer adım ise bir eklenti. OneTab yazarak tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. %95 oranında bir bellek kullanımı azalmasından söz ediyor. O kadar büyük farklar olabilir mi bilmiyorum. Ama yine de fark yaratacağından eminiz. Örneğin 10 civarı bir sekme açtığınızda üst menüde onları yan yana sıralar. OneTab ise tek bir sekme altında topluyor hepsini. Geçişi oradan yaptığınız için haliyle bir azalma oluyor.

Adım 3 – Harici Yazılımlarda Belleği Düşürün

İnternet üzerinde her zaman gördüğünüz bolca reklamı yapılan RAM temizleme uygulamalarını bir kenara atın. Çoğu işe yaramaz ve bilgisayarınıza kendisiyle birlikte çöp yazılımlar getirecek uygulamalar. Bunun dışında işe yarayan da bir çok uygulama var. Herkesin kullanabileceği ve basit bir arayüze sahip Wise Memory Optimizer oldukça hoş bir program. Yükledikten sonra tek yapmanız gereken Optimize Now düğmesine tıklamak. Bu adım oldukça işinize yarayacaktır.

Adım 4 – Belleğinizde Arıza Mı Var?

Eğer tüm bunlar işinize yaramadıysa belki de belleğinizde sorun vardır. Bunun için MemTest86 yazılımını bir USB belleğe yazdırarak bilgisayarınızı onun üzerinden başlatabilirsiniz. Ardından ufak bir test ile sorun olup olmadığını anlayacaksınızdır. Ayrıntılara takılmayın. Testi geçti mi geçmedi mi ona bakın. Eğer testi geçemediyse belleğinizide arıza olabilir. Bilginiz varsa onarmaya çalışın. Eğer bilginiz yok ise tamirciye götürebilirsiniz.

Bu yazımızda bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkürler. Eğer işinize yaradıysa ne mutlu bana. Aşağıdan geri bildirim bırakmayı unutmayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz