3 Adımda Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

5
3536

Merhaba dostlar bu makalemizde sizlere 3 adımda bilgisayar hızlandırma rehberini hem videolu hemde yazı olarak anlatacağım ister videoyu ister makalemizi dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririm.

Bilgisayarınızda Boş Alan Açın

Bilgisayarınıza boş alan açabilmek için bir adet bilgisayar yazılımı indirebilirsiniz, yazılım adı CCLeaner oldukça basit bir yazılım sizler için nasıl boş alan açabileceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. CCLeaner CCLeaner kullanımı ayrıntılı bir şekilde aşağdaki maddeleri inceleyin.

  1. Bilgisayarınıza CCLeaner adlı yazılımı yükleyin (İndirmek için tıklayın)
  2. Yazılımı yükledikten sonra yazılım otomatik olarak açılacak açılmaz ise masaüstünden CCLeaner adlı yazılımı bulun ve açın.
  3. Yazılım açıldığında sol menüden Cleaner kısmından istediğiniz bütün cacheleri (Kalıntıları) silebilirsiniz.
  4. Cleaner kısmından windows işletim sisteminizin geçici dosyalarını,panoyu,windows defenderdaki kayıtları,internet exploer tarayıcısının ve google chrome tarayıcısının geçmişini önbelleğini temizleyebilir ve Cleaner kısmından istediğiniz seçeneği seçebilir,iptal edebilirsiniz 🙂
  5. Ve tekrardan sol kısımdan Kayıt Defteri bölümünde aynı şekilde kayıt defterindeki cacheleri temizleyebilirsiniz fakat ilk yapmanız gereken Kayıt Defterine girerek problemleri tarayın ve ardından kayıt defterindeki cacheleri temizleyebilirsiniz.
  • Ve diğer ayarlamaları yapmanıza gerek yok sadece bu 2 bölüm sizin için yararlı ve yeterli olacaktır.

Gereksiz Klasörü Boşaltın

Windowsun gereksiz dosyasının içindeki gereksiz dosyaları silebilirsiniz ve bu işlem oldukça sandığınızdanda basit sizde gereksiz dosyayı silmek için aşağdaki maddeleri dikkatli şekilde okuyun. %tempU%

  1. Sol alttan windows iconuna basın yani başlata gelin, arama yerine %temp% yazarak o gereksiz dosyayı bulabilirsiniz eğer %temp% yazarak bulamazssanız tekrar başlata girerek çalıştır diye bir arama yapın ve oraya %temp% yazarak. Enter tuşuna basın.
  2. Ve dosyaya girdikten sonra dosyanın içinddeki tüm dosyaları silin (.txt .log)da dahil.
  3. Hepsini kopyaladıktan ve silmeye çalıştığınızda “Bazı dosyalar silinemedi tekrar deneyin” gibisinden bir hata verecektir siz o hatayı atla diyerek geçin ozaman önemlii dosyaları silmeyecektir 🙂

Kullandığınız Programlara Dikkat Edin

Bilgsayarınıza yüklediğiniz yazılımlara dikkat edin, özellikle virüslü dosyalara bu virüslü dosyalardan nasıl kurtuluruz nasıl virüslü dosyalara bulaşmayız onlardan bahsedeyim ilk olarak bilgisayarınıza hernangi bir anti-virüs yazılımı yüklemeyin AVG olsun ESET NOD32 olsun hepsi olsun hiçbirini bilgisayarınıza yüklemeyin size önerimiz Windows Defender zaten otomatik olarak bilgisayarınıza bu program Windows tarafından yüklenmekte. Ve diğer yazılım kalıntılarını temizleyin bunlara nasıl ulaşabilirsiniz ondanda bahsedeyim bu dosyaya bilgisayarım adlı kısayoldan ulaşabilirsiniz kısa yol (Bilgisayarım>C:/>ProgramData>(Klasörler)) bu klasörden sildiğiniz yazılımların kalıntıları bulunmakta buradan bulabilir silebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Ccleaner bunların hepsini otomatik olarak yapıyor ayrıca ücretsiz olarak. Ccleaner ile bilgisayarımızdaki gereksiz dosyaları siliyoruz ve bilgisayar hızlanıyor. Bilmeyenler için yararlı paylaşım emeğine sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz